Vánoce

29. prosince 2017 v 18:00 | Evelyney
Vánoce mají být svátky klidu a míru. Nevím kdo a kdy vymyslel toto označení, ale já to takto teda fakt nevidím.
Možná, že si někteří lidé dokáží užít pohody a klidu, ale to určitě neuklízí, nepečou a nepřipravují tu pohodu pro zbytek své rodiny.
Když jsem byla ještě dítě, tak moje matka před vánoci nejen umývala okna, ale i nechávala vypnout záclony, aby byly na vánoce jako nové. Ve skříních jsme vyměňovaly papíry, drátkovali parkety, tepovali koberce a sedačky a už si ani všechno nepamatuji. Celý byt měl vypadat prostě jak po generálním úklidu.
Ještě se muselo udělat několik druhů cukroví, odzkoušet i cukroví co dělala v loňském roce kolegyně, nebo sousedka. Navíc se ještě dělalo to zaručené, co jsme dělali jž několik roků před tím, samozřejmě i to co dělala ještě i babička.
Pak se ještě dělal bramborový salát, několik druhů řízků, filé, ryba, chlebíčky, jednohubky, obložené talíře a další a další.
No pohledem dnešních let bych toto období nazvala "obžerstvím" a totálním zničením všech sil k uspokojení. Ale koho se snažíme všechny my ženy uspokojit? Manžela, děti, rodiče, sousedy, nebo sami sebe? Je vůbec někdo kdo to ocenil?
Samozřejmě jako vzorná dcera, která pochytila všechny ty špatné a mnohdy i zbytečné zvyky jsem jako každý rok uklízela, nebojím se říci spíše bláznila s úklidem. Nemá cenu popisovat co a jak, většina žen to dělá taky a většina mužů nechápe proč to my ženský děláme.
Každý rok stejně jako tento jsem si říkala, příští rok vánoce zruším, nebudu nic uklízet, vždyť uklízím celý rok, nemá tu kdo udělat binec. Ten co se udělá při běžných denních činností, se uklízí hned. Okna se taky pravidelně umývají a záclony perou, koupelna se umývá každý týden. Tak jako každý rok i tento jsem si plánovala, že udělám tak max 5 druhů cukroví. No, ale tady se musím pochválit, na rozdíl od loňského roku kdy jsem dělala 26 druhů, jsem to letos "odflákla", bylo jich jen 16. Vánoční výzdobu jsem samozřejmě dělala až na poslední chvíli, dříve mi nevyšel čas a pomocníci se v naší rodině nenachází, zde máme jenom koštovače, ochutnávače a potom hlavně ty, co chtějí mít tu pohodu, klid a mír.
Děti byli rádi za tu atmosféru rozsvíceného stromečku, dárků pod ním. Asi je až tolik nezajímalo co budou mít na večeři, měli se celý den postit, aby viděli "zlaté prasátko" a Ježíšek jim donesl hodně dárků. Ty asi vůbec nezajímalo, jestli jsou vytřeny všechny podlahy, umyty okna, vyleštěn nábytek a vše to co se muselo udělat. Těm bylo jedno co dostanou na jídlo, hlavně aby se to dalo jíst. Nezajímá je ani tak jaké druhy cukroví, jako to, aby dostali nějaké sladkosti, možná, že sušenky, nebo oplatky by udělali stejnou službu.
Druhý den sváteční a já jsem si konečně na hodinu sedla a začala odpočívat a užívat si toho klidného a mírného období vánoc. Po hodině zaslouženého užívání vánoc, jsem začala uklízet popatlané stoly, židle a vysála koberce, umyla země. Přidala jsem špinavé prádlo k tomu co jsem ještě před svátky nestačila vyprat a třídila jsem, abych je hned druhý den mohla začít prát, aby mi náhodou nezůstalo na nový rok. Jak se říká "Co na Nový rok, to po celý rok".
Dneska je poslední pracovní den tohoto roku, pracovní je podle nějakých pravidel, které byly nastaveny. Pro mě je to jeden z dalších dnů, kdy musím pracovat nejen v práci, ale i doma, nakoupit, uvařit večeri, hodit prádlo do pračky, posbírat nádobí po bytě, případně poházené oblečení . . . no prostě dělat běžné denní činnosti.
Za dva dny bude konec letošního roku a my přivítáme ten další v pořadí takovém, jak dlouho jsme kdo tady. Všichni budeme o rok starší, zda budeme i o rok chytřějsí je už otázka. Někdo z nás bude o rok těžší, po svátkách možná i o víc těžší, ale dáme si k novému roku předsevzetí, že tentokrát už příští rok ty přebytečná kila určitě zhubneme. Pak si dáváme i taková předsevzetí, jako že přestaneme kouřit, pít, jíst sladké, hádat se s kolegy, být protivný na okolí, někdo si možná naopak řekne, že bude v tom příštím roce důslednější v tom, aby opravdu více odmítal každému pomoci, za druhé dělat jejich práci, zachraňovat jejich přehmaty, a vůbec se snažit spasit celý svět.
Možná, že nejlepší ze všech předsevzetí by bylo - budeme tolerantnější k okolnímu světu, budeme si vzájemně vážit nejen sebe, ale i těch okolo, budeme si užívat každého dne tak, aby jsme se nemuseli stydět za svoje činy a svoje chyby.
My domáci, hlavní pomocníci se zamyslíme nad tím, zda je opravdu potřeba dělat všechno to běsnění kolem příprav nejen Vánoc, ale i Velikonoc, oslav narozenin, svátků, svateb, křtin, setkání přátel, nebo spolužáků po letech. Berme to tak, že nás všichni přítomní těchto akcí, chtějí vidět, chtějí s námi prožít krásné chvíle, nebudou se dívat zda máme uklizeno, naleštěno a zda se nám budou prohýbat stoly pod tíhou všech těch jídel. Hlady a žízní je určitě nenecháme, ale nemusíme nikomu přivodit "zkažený žaludek". ˇBuďme rádi, že se vidíme, že spolu můžeme být, nevíme zda se příště setkáme.
Ctěla bych všem živým bytostem popřát úspěšný, klidný a pohodový nejen příští rok. Všem popřát hodně štěstí, lásky, splnění vysněných, reálných přání a hlavně to nejdůležitější a to je zdraví. Ať rok 2018 je lepší než letošní, nebo ať aspoň není horší.
Já osobně si moc přeji, abych dokázala toto všechno praktikovat i na své osobě, aby se mi o tom jenom hezky nepsalo, ale abych mohla na konci příštího roku říct, "joooo, já jsem dokázala zbourat tu hnusnou zeď, co jsem si kolem sebe postavila".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mrtvá Duše | Web | 31. prosince 2017 v 17:18 | Reagovat

ty moje se posrali

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama