Poznatek, konstatování, rezignace

26. srpna 2018 v 15:30 | Evelyney
Psychické týrání v manželství se projevuje velmi nenápadně. Z počátku žena ani nemusí poznat, že se jedná o první známky psychického týrání. Despotické projevy zkrátka ignoruje, ať už z důvodu zamilovanosti nebo jiných. Aniž by si to uvědomovala, pomalu ale jistě se dostává do pasti, ze které se bude jen těžko utíkat.
Co je psychické týrání: psychické týrání v manželství je skrytou formou domácího násilí a zneužívání, proto je pro týranou osobu velmi těžké rozpoznat, že je obětí. I když se emoční týrání od fyzického značně liší, výsledek je zpravidla stejný. Obvykle se projevuje přehnanou dominancí jednoho z partnerů, který toho druhého ponižuje, nadává mu, svaluje je na něj chyby v partnerství, deptá ho, snižuje mu sebevědomí, vydírá ho, drží ho v sociální a často i ve finanční izolaci.
Psychické týrání v manželství se často projevuje až po svatbě. Ženy týrané v manželství mají často nízké sebevědomí, i když se může zdát, že mají vše pod kontrolou. Na rozdíl od mužů, kteří si obvykle najdou svou identitu prostřednictvím práce, sportovního či zájmového úspěchu, ženy svou identitu často zakládají na svých vztazích, což je dělá citlivé na zneužívání. Týraná žena se začíná postupně cítit nejistě, začíná pochybovat o sobě i o svém vlastním smyslu pro realitu. Začne obvykle měnit své chování, aby udělala svého manžela šťastným.
V srdci zneužívajícího manžela je jeho potřeba mít vše pod kontrolou. Cítí se neadekvátní a má zakotveny zkreslené názory o ženách a manželství, které se obvykle naučil od agresivního otce nebo jiného dominantního samce nebo někdy kvůli nedostatečné mužské roli otce, který nedával dobrý příklad, jak se chovat k ženám. V mnoha případech, ale ne nutně ve všech, citově zneužívající manžel může být manipulativní a má problém ženu udržet pod "palcem". Zneužívající manžel vidí věci jen ze svého úhlu, z jiného je nechce vidět nebo je neschopný. Zneužívající manžel je také často citově závislý na své manželce. To znamená, že jeho pocit sebeúcty pochází z manželství. Většina citově zneužívajících manželů nejsou schopní se na sebe podívat a prozkoumat, proč se tak k partnerce chovají.
Obvyklé taktiky emocionálního násilníka jsou izolace partnera od přátel a rodiny, bránění partnerovi v jakékoliv nezávislé činnosti, jako je práce či aktivity s přáteli. Obviňování partnera z nevěry, když mluví s příslušníkem opačného pohlaví. Vynucování sexuálních praktik, které jsou partnerovi nepříjemné s tím, že jde o dokazování lásky. Neustálá kritika charakteru, hmotnosti, vzhledu či způsobu oblékání partnera, Pokud taktiky na partnera neplatí, přichází ohrožování, pronásledování, trestání. Kontroluje všechny finanční rozhodnutí, odmítá naslouchat názorům partnera, odepírá mu důležité finanční informace, aby partner žil z omezených zdrojů, provádí sám všechny zásadní rozhodnutí, jako kde bydlet, jak zařídit domov či jaké koupit auto, na jakou dovolenou jet.
Oběť se začne cítit jako vězeň. Psychické týrání v manželství je zmrzačení, krade lidem jejich sebeúctu, schopnost racionálně myslet, důvěru v sebe samé a nezávislost. Izolace od ostatních, jen zřídka vidíte přátele a rodinu, nadměrná závislost na partnerovi, neustále přemýšlíte, zda děláte správnou věc s cílem nenaštvat manžela, žijete v okamžiku, nejste schopna plánovat dopředu, protože máte strach, jak bude reagovat váš partnermáte, máte pocit, že nemáte energii, kterou byste mohla bojovat proti partnerovu chování, pochybujete o své schopnosti vyjádři svůj názor, většinu času máte pocit deprese a úzkosti.
Psychicky týraným ženám trvá často i několik let, než odejdou nebo se skutečně vzepřou. To se na psychickém i fyzickém stavu ženy samozřejmě hluboce podepíše. Psychicky týrané ženy jsou zpravidla apatické, mívají pomalejší reakce, jsou lhostejné k vnějšímu dění, jsou naučené potlačovat vztek a mají tendence utíkat před konflikty. Mají vžitou bezmoc, v důsledku čehož mají snížení sebevědomí, jsou nejisté a neváží si sami sebe. Útočníka často brání, omlouvají ho, popírají skutečnost, že je týrá a odmítají případnou záchranu. Psychické týrání se často projevuje i fyzicky. Týrané ženy mohou mít chronickou bolest hlavy, sníženou imunitu, bolesti žaludku, bušení srdce, pocení nebo třas. O tom, že je žena v manželství psychicky týraná zpravidla neví ani její nejbližší okolí. Na rozdíl od fyzického násilí to psychické není na první pohled vidět. Ženy často s odchodem od tyranského manžela váhají. Mají pocit, že nemají kam jít. Po mnoha letech týrání věří, že je to jejich vina. Tyrani bývají skvělí manipulátoři. Týrané ženy by si měly uvědomit, že despotický manžel se nikdy nezmění, i když to slibuje. Navzdory tomu, že mnoho lidí věří, že domácí násilí, ať už fyzické nebo psychické, vzniká kvůli tomu, že násilník nad sebou ztrácí kontrolu, ve skutečnosti je jeho urážlivé nebo agresivní chování jeho záměrnou volbou, aby mohl oběť ovládat, na což je vždy třeba pamatovat.
Tak bych řekla, že teoreticky to mám fakt zmáknutý a plně se v tom orientuji, škoda jenom, že zatím nemám dost síly si přiznat, že problém je větší než moje láska k němu. Čas je zatím na jeho straně a já stále "trpím", no ale doufám, že se čas obrátí v můj prospěch a já v sobě najdu dost síly si přiznat, že láska je krásná věc, ale nemohu jenom dávat. Už to uvědomění si totoho je dobré. Snad mám dost síly a hlavně ještě dost času před sebou abych mohla žít spokojeně a šťastně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama